Jdi na obsah Jdi na menu

Kapely a muzikanti ve Smečně od I. světové války

 Ve Smečně bylo v uplynulých letech několik kapel, které hrály na tanečních zábavách, koncertovaly při pouti a hrály do pochodu při slavnostech, ale také při pohřbech.

 V r. 1924 až 1928 máme pozvánky na plesy a maškarní zábavy pro zaměstnance místní dráhy Slaný - Kačice, kde vyhrávala hudba bratra V. Mazourka. Ten bydlel Na Boku proti škole a vedle v hostinci p. Pokorného hrávala. (Zajímavé je vstupné páni 8 Kčs a dámy jen 7 Kčs.) 

V této době byla ve Smečně i hudba Aloise Krause, která hrála také k tanci a k poslechu. Alois Kraus bydlel ve Slánské ulici. V kapele měli své syny Jaroslava (nar. 27.11.1920), který hrál na trubku a Zdeňka (nar.19.6.1936). Jaroslav se oženil s Annou Bělohlávkovou a odstěhoval se do Prahy. Hrál ve varieté a v cirkuse v Německu. Druhý syn Zdeněk Kraus jako malý hrál na buben (foto 7 let v hornické uniformě s malým bubínkem). Později hrál na klarinet a saxofon v kapele otce. Vystudoval konzervatoř, krátkou dobu bydlel s manželkou učitelkou v “učiteláku“ v ul. 5. května a odstěhoval se do Prahy. Hrál v orchestru Národního divadla na housle a violu. 

Vrátím se do kapely Aloise Krause, složení muzikantů již nezjistíme. Zde s ním hrál jeho příbuzný Antonín Kabát st. (nar. 22.10.1886, zemřel vr. 1973), který bydlel v ulici K rybníku. Ten po něm převzal funkci kapelníka a hornickou kapelu vedl. Je uveden jako kapelník při průvodu do Šternberka při slavnostech K.H.Borovského, kde byl promenádní koncert. Ten měl tři syny. Antonína nar. 19.8.1914, Václava (zemřel

mladý) a Stanislava nar. 16.12.1923, kteří v kapele také hráli. Syn Antonín kapelu od otce převzal a řídil. Hornická dechovka hrála pod patronátem šachty Nejedlý Libušín (Schöller). Muzikanti měli slavnostní hornickou uniformu černé kalhoty a sako a dvě čepice lodičku a placatici. Na klopách a na ramenou na zeleném podkladě byla hornická kladívka. Na tuto kapelu si my starší pamatujeme. Kapelník Antonín Kabát dělal na šachtě a bydlel s manželkou na náměstí čp. 98 u Lukášů. (bezdětní) Kapela měla 10 až 23 muzikantů ze Smečna a z okolí. Muzikanti vypomáhali i v jiných dechovkách nebo hráli v malém obsazení v tzv. šramlu na veselkách a oslavách, nebo i pro nějaké spolky. V kapele hrál ze Smečna jeho bratr Stanislav Kabát, který bydlel s rodinou v ulici K rybníku. Hrál na bubny a činely. Někdy při pochodu hrál na velký buben pan Křikava ze Slánské ulice, Bohumil Červenka z Jiráskovy ulice hrál na trubku. Dříve hrál na klarinet starý pan Šícha a jeho soused p. Řebík. Po nich tam v r. 1970 hrál můj muž František Nič, který měl od nich noty a čepice ke stejnokroji, hrál na klarinet a saxofon. Z Ledec na heligon hrál Luděk Hora, z Kvíce Karel Kraus na trubku, p. Kabourek na trubku, p. Mülfeit z Řisut na harmoniku a Karel Kolínský na housle. (V r.1962 se odstěhoval se do Slaného a hrál s kamarády Mülfeitem a Lukášem na různých oslavách.) A další a další. Dechovka Antonína Kabáta hrála ve Smečně na Májích, zábavách a plesech hasičů, myslivců, baráčníků, při oslavách MDŽ, doprovázela lampionový průvod a v přírodním divadle při ochotnických představeních. O 1. máje k hezkému slavnostnímu probuzení vyhrávala hudba už v šest hodin při tzv. „budíčku“ nejen ve Smečně, ale zajela i do okolních vesnic. Doprovázela účastníky májového průvodu z ulic Smečna na seřadiště, které bylo pod Branou u Křížku. Samozřejmě vedla celý prủvod po náměstí před radnici. Postavila se k silnici před Sokolovnu hrála hymnu, Internacionálu či Píseň práce. Někdy se to úplně nepovedlo na 100 %, vždyť muzikanti byli amatéři a někomu to ufouklo. To se omluvilo. Byli jsme rádi za smečenskou hornickou dechovku. Ukončení funkce kapelníka Aloise Krause, st. Antonína Kabáta a posledního Antonína Kabáta bylo vždy z důvodu věku a nemoci. Mladší muzikanti dál hráli iv jiných kapelách nebo jen pro radost. Hrát při pochodu není snadné a pamatuji si, že můj manžel to často trénoval doma. On také přešel do orchestru ČLUZ Nové Strašecí. Prostě, kdo má rád muziku a umí na nějaký nástroj, hraje dál dokud mu to zdraví dovolí. Hornická dechovka ve Smečně ukončila svoji činnost někdy kolem roku 1985, ale dokázali se dát dohromady na pohřby pro známé i po letech. Antonín Kabát zemřel v r. 1992 a bubeník Slávek Kabát v r. 1993 a i jim hrála dechovka v průvodu. 

Kromě těchto kapel zde byly i menší s krátkým časovým působením. Např. hudba Františka Benetky, který bydlel v Jiráskové ul. Napsal hudbu ke skladbě „Smečenská polka" a „Svatební cesta" na slova Karla Fišera. Napsal hudbu pro tango Růžové poupátko, Májová, Pro potěšení a další. V některých kapelách hráli děda a otec Zdeňka Lišky a také mladý Zdeněk. Pozdější skladatel filmové a scénické hudby a nejvýznamnější osobnost Smečna.

 

SMEČENSKÁ POLKA

1: Ten můj rodný kraj, každý má za ráj, vracívá se často zpátky.

- Já svúj také mám, na něj vzpomínám, škoda, že čas mládí byl tak

kráký. - Na to Smečno mé nezapomene, kdo je poznal po celý čas dlouhý.

Ref: Proto dříve, než jdu spát, nechám si rád o Smečně hrát. :/

2: - Krásné chvíle vždycky prožívám, když na tebe Smečno mé, si tak

často vzpomínám. štastné mládí jsem tam prožíval, když po lesích

smečenských každý den jsem se toulával.

Ref: Proto dříve, než jdu spát, nechám si rád o Smečně hrát. :/

Eva Ničová - Spolek přátel Smečna a širého okolí

31.7.2024

 
 

Statistiky

Online: 1
Celkem: 485387
Měsíc: 8629
Den: 358

Archiv

Kalendář
květen / 2025