Jdi na obsah Jdi na menu
 


Strom roku 2016

28. 4. 2016

Do celostátní ankety STROM ROKU 2016 přihlašujeme naši krásnou LÍPU, rostoucí blízko kostela a zámku ve Smečně, okr. Kladno.

Lípa se nalézá poblíž kostela mezi silnicemi ke Kačici a k Ledcům a přímo na spojovací silnici. Je to památný strom starý asi 300 let. Na tomto pozemku byly tři lípy, jedna zcela uschla a byla odstraněna 18.8.1952, druhá značně proschlá prořezána také v tomto roce a od té doby několikrát odstraněny suché větve. Je z ní torzo sklánějící se k silnici k Ledcům.

TŘETÍ LÍPA však stále roste a je ozdobou zámku a kostela, které jsou jen pár metrů vedle ní. Poblíž je socha sv. Jana Nepomuckého, kterou nechal postavit svým nákladem děkan Augustin Jan Passer (Vrabec) děkan Nepomucký rodák ze Smečna v roce 1723. Na soše je nápis DIVO IOANINEPOMVCENTO PATRONOSVO OPVS HOC f.f.

AUGUSTINUS IOAN: PASSER DECANUS NEPOMUCEN

INDIGNUS EIUSDE CAPELLAN

Zajímavost – součet velkých písmen DIVIIMVCVVC – rok 1723 500+1+5+1+1+1000+5+100+5+5+100 = rok 1723

PŘÍBĚH – Podle sochy se zde říkalo „U Jáníka“ sedávali zde mladí i staří a užívali stínu lip a při květu i nádherné vůně a bzukotu včel. 10.7.1921 však byla socha smečenskými výrostky svalena na zem a hlava hozena do vedle stojící duté lípy. Na podstavec vylezl jeden z nich, dvacetiletý havíř Alois Šupík a posmíval se a zesměšňoval pohyby sochu Jana Nepomuckého. Děkan Josef Dvořák ve svých pamětech uvádí, že se mu toto chování vymstilo. Na šachtě Mayrau měl Alois Šupík úraz páteře, byl dlouho v nemocnici, rána se mu nehojila a rodiče, kteří bydleli v domě čp. 10, ho domů nechtěli. Oba pracovali v bývalém velkostatku hraběte, otec jako kočí a matka na poli. Měli ještě tři děti.

Vincentinum sídlící v zámku nechalo trosky sochy opravit a 11.2.1928 postavit do zámeckého parku poblíž zdi ke Šternberku a salla tereny. Zde však klimatické podmínky nevyhovovaly a rozhodnutím památkářů byla socha zrestaurována a v roce 2002 vrácena poblíž původního místa k třísetleté lípě.

Spolek přátel Smečna a širého okolí

Eva Ničová

P.S. Památná lípa měří asi ve výšce 130 cm celých 485 cm.