Jdi na obsah Jdi na menu
 


Střípky z historie

20. 4. 2012

 

Střípky z historie-3-4/2012
Co se stalo v březnu
Počátkem března 1902 obec Hradečno-Nová Ves zřídila jednotřídní později dvoutřídní školu pro žáky, kteří přestali docházet do smečenské školy.
8. března 1912 se usneslo obecní zastupitelstvo, aby průchod domem pana V.Lešnera čp. 109 na náměstí zrušit a bývalou veřejnou cestu na Bok mu prodat za 1 sáh – 1 K 30 hal.
Březen 1922 – na smečenském zámku se usadil či byl dosazen výkonný zástupce bývalého hraběte Jindřicha Clam-Martinice – ředitel Jarolím Filip – dle všeobecného smýšlení a prý skutků jest dobrý! Všemu a každému vyhoví, slíbí a pokud možno i daruje. Tak opravdu jeden přišel k nám na Smečno, jenž vyhoví všem, ale ty konce! (poznámka kronikáře)
- otevřena prodejna obuvi na náměstí patřící sdruženým mistrům obuvnickým ze Smečna a okolních obcí
 
Co se stalo v dubnu
1922 – sportovní klub „Smečno“ sehrál na vlastním hřišti první fotbalový zápas (matek) se sportovním klubem „Vinařice“ za četné návštěvy. Počasí jim přálo, ač mnoho těch, kteří viděli zápas, by raději padat kroupy, než tu kopanou! Před velikonočními svátky se oteplilo a počalo se horečně pracovat v polích bez ohledu na svátek a tím opožděné práce se dodělali a i řepa cukrovka se zasela. Příroda pobídla vše, tak i zdražovací horečku před velkonočními svátky na Smečně, jako jinde. Např. 1 kg vepřového masa 24 Kč a dříve 22 Kč, kůzle 12 Kč dříve 10 Kč atd. O zábavu se postaral TJ Sokol, který hrál 2 x divadlo a FDTJ jedno divadlo.
 21.4. šlo ze Smečna do Slaného k vojenskému odvozu 84 mladíků a z toho odvedeno bylo 15 mladíků.  
21.4. vysázeno na novém hřbitově 20 akátů a 20 hlohů a před vchodem 2 lípy za 1720 Kč a za práci 525 Kč.
E. Ničová