Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie pyrámu

 

        V SOUČASNÉ DOBĚ ČLENOVÉ SPOLKU LIKVIDUJÍ NÁLETOVÉ KŘOVINY A SUCHÉ STROMY V OKOLÍ PYRÁMU A NA JAŘE PROVEDOU ÚPRAVU JEHO OKOLÍ A CESTY. POBLÍŽ PYRÁMUBUDE DESKA O JEHO HISTORII VČ. NÁPISŮ NA ČTYŘECH SRANÁCH, KTERÉ JSOU ÚPLNĚ ODCIZENÉ. NOVÉ NÁPISY NA PYRÁM BUDOU INSTALOVÁNY POZDĚJI VE SPOLUPRÁCI S PAMÁTKÁŘI A MĚSTEM.
CO VÍME O MUŽI, KTERÝ BYL PŘÍČINOU POSTAVENÍ PYRÁMU?
     HRABĚ KAREL JAN NEPOMUK CLAM MARTINIC (23.5.1792-29.1.1840), BYL GENERÁLEM ADJUTANTEM V NAPOLEONSKÝCH VÁLKÁCH, OHLÁSIL PORÁŽKU NAPOLEONA SPOJENCŮM - CÍSAŘI RAKOUSKÉMU, KRÁLI PRUSKÉMU A RUSKÉMU. ESKORTOVAL NAPOLEONA DO VYHNANSTVÍ NA OSTROV SV. HELENY. PO NAPOLEONSKÝCH VÁLKÁCH SE SNAŽIL HOSPODÁŘSKY POVZNÉST SMEČENSKÉ PANSTVÍ.
   V R.1821 S MANŽELKOU ANGLIČANKOU MAEDE SELINOU CAROLINOU QUILFORTOVOU ZDE ZALOŽIL PRVNÍ ČESKOU ZÁLOŽNU, JEDINÝ PENĚŽNÍ ÚSTAV V ČECHÁCH A PRVNÍ DĚTSKOU OPATROVNU PRO DĚTI SVÝCH ZAMĚSTNANCŮ. ZALOŽIL NADACI PRO PODDANÉ SMEČENSKÉHO PANSTVÍ POSTIŽENÉŽIVELNÝMI POHROMAMI NAPŘ. OHNĚM,ÚHYNEM DOBYTKA, KRUPOBITÍM APOD. NADACE ČINILA 54.000 K. ÚROKY SE MĚLY VYPLÁCET KAŽDÝM ROKEM V DEN JEHO ÚMRTÍ. TAKÉ ZALOŽIL STUDENTSKOU NADACI. ZÍSKAL MNOHO ŘÁDŮ OD RŮZNÝCH PANOVNÍKŮ. 
      
 
HISTORIE PYRÁMU.
    NA POČEST HRABĚTE KARLA JANA NEPOMUKA CLAM MARTINIC POSTAVILI JEHO ÚŘEDNÍCI V POLÍCH PROTI OVČÍNU KAMENNÝ OBELISK ZVANÝ PYRÁM. 11 METROVÝ PYRÁM JE VYTESANÝ Z ŽEHROVICKÉHO PÍSKOVCE A MĚL KOVOVÉ NÁPISY NA ČTYŘECH STRANÁCH, KTERÉ JSOU VŠECHNY UKRADENY
STRANA JIŽNÍ – MUŽI O KRÁLE A ŘÍŠI RADOU I SKUTKEM - V POLI JAK V MÍRU VELEZASLOUŽILÉMU-
STRANA VÝCHODNÍ – (NEZJIŠTĚNÁ ČÁST DLE JEDNOHO Z ÚDAJŮ ASI KARLU) HRABĚTI CLAMU MARTINICOVI
STRANA SEVERNÍ – KMENE RODNÉ ČESKÉHO RATOLESTI VLASTI A VLASTENCŮ ZÁŠTITĚ A OZDOBĚ -
STRANA ZÁPADNÍ – JEHO VÝTEČNÝCH ZÁSLUH CTITELOVÉ, VĚRNI SLUŽEBNÍCI NA PAMĚŤ POMNÍK TEN (ZNIČENÁ ČÁST JIŽ V R.1927ASI POSTAVEN) – L.P. MDCCCXLVII (1847)
      V SOUČASNÉ DOBĚ JSOU NA PYRÁMU JEN HÁČKY A ČÁRKY A VŠECHNY NÁPISY Z KOVU ZMIZELY.